روش ها و آموزش ها

21 مورد از علایم و نشانه های کم خونی در مردان و زنان

علایم کم خونی

آیا شما روزهای خود را با احساس تنبلی و ضعف و کشمکش می گذرانید؟

در اینجا 21 مورد از علایم و نشانه های کم خونی و روش کنار آمدن با آن ها وجود دارد.

آن یک سناریوی خیلی رایجی است:یک بیمار به دفتر من می آید و از اعداد و ارقام شکایت می کند و تلاش می کند تا از طریق ورزش به آن دست یابد و یا آن را در طول روز کاری خود انجام دهد،این ها همگی علایم سنتی کم خونی هستند و درمان پزشکی هنگامی اتفاق می افتد که خون شما به اندازه کافی گلبول های خونی نداشته باشد.

گلبول های قرمز خونی شما اکسیژن را از سرتاسر بدن شما دریافت می کنند و آن را به اندام و بافت های بدن می رسانند و این درست شبیه پر کردن مخزن ماشین با بنزین است.

فقدان گلبول های قرمز خونی نه تنها باعث کشمکش شما در بیدار شدن در صبح می شود بلکه انرژی شما را برای ورزش کردن کاهش می دهد و مانع از آن می شود که در کار تمرکز داشته باشید.

چرا میزان گلبول های قرمز خون بدن شما پایین است؟

با آنکه دلایل بیشماری وجود دارد اما سه دلیل مهم وجود دارد:

اول،بدن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز خون را دریافت نمی کنند،این معمولا یه دلیل کاهش میزان آهن،فولیت یا ویتامین B12  و همه مواد ضروری برای ساختن گلبول های قرمز خون است.

بعد،شما دارید خون خود را از دست می دهید، برای زنان این معمولا به شکل قاعدگی ماهانه است و برای دیگران ممکن است به شکل خونریزی روده ای در بیماری های خطرناکی شبیه بیماری کرون  یا بیماری های مخاطی روده بزرگ باشد.

سرانجام،بذن شما ممکن است گلبول های خونی خود را از بین ببرد که این در کم خونی همولیتک دیده می شود مثل تالاسمی که یک بیماری ارثی رایج با ویژگی های ژنتکی است که در میان مردم مدیترانه دیده شده است که گلبول های خون را از بین می برد.

اگر شما کم خونی داشته باشید تشخیص می دهید؟

بیایید نگاه دقیق تری به موارد رایج از علایم و نشانه های کم خون یداشته باشیم.

خستگی کلی بدن

خستگی ناشی از کم خونی

بزرگ ترین نشانه کم خونی ،خستگی است. اگر شما احساس کشمکش دارید و در کار خود تمرکز ندارید و تمامی طول روز خود را با نزاع و کشمکش می گذرانید خستگی شدید ممکن است یکی از نشانه های تاین باشد که شما کم خونی دارید.

رنگ پریدگی

رنگ پریدگی ناشی از کم خونی

اگر شما به آرامی پلک پایینی چشم خود را به پایبن می کشید و به پوست خود نگاه کنید شما رنگ صورتی می بینید، اگر شما از کم خونی مربوط به کمبود آهن رنج می برید آن رنگ صورتی روشن و مایل به سفید به نظر می رسد.

کم خونی مربوط به کمبود آهن بسیار رایج است:سازمان سلامت جهانی تخمین زده است که حدود 30 درصد از جمعیت جهان از این نوع کم خونی رنج می برند.

اگر شما به اندازه کافی در رژیم خود آهن دریافت نکنید،درون مغز استخوان شما پرتیینی که اکسیژن را به گلبول های قرمز خون می رساند باعث کاهش آهن برایی ساخت هموگلوبین می شود.

ضعف

ضعف در کم خونی

آیا وقتی شما از پله بالا می روید احساس ضعف می کنید؟ آیا شما از کار کردن در بیرون نزاع دارید و احساس می کنید که ماهیچه های شما از کار افتاده اند؟

ضعف یکی از علایم رایج کم خونی است و می تواند در نتیجه کاهش آهن ، کاهش فولیت یا کاهش میزان ویتامین B12  می باشد

وقتی فولیت یا ویتامین B12 پایین است گلبول های قرمز خون شما شروع می کنند تا بزرگتر از آنچه که باید باشند بشوند  و از این منظر به عنوان کم خونیی مگالو پلاستیک طبقه بندی می شوند، امروزه حدود 12 میلیون نفر از کاهش ویتامین B12 رنج می برند.

کشمکش خوردن گل،خاک رس و یخ

بیماری ویار در کم خونی

یه کم جالب به نظر می رسد ولی ما در این مورد شوخی نمی کنیم ،اگر شما عادت به خوردن این مواد بدون قوت دارید این از نظر علم پزشکی ” ویار ” نامیده می شود و شما احتمالا در خطر کاهش آهن قرار دارید و باید به پزشک مراجعه کنید.

سرد شدن دست و پا

سرد شدن دست و پا در کم خونی

آیا شما همیشه حتی در تابستان جوراب های بزرگ می پوشید تا پاهایتان را گرم نگه دارید ؟ این یکی دیگر از علایم سنتی کم خون و کاهش میزان آهن است.

دست و پاهای سرد معمولا در افرادی که عملکرد تیرویید آن ها تنبل و پایین است مشاهده شده است و کاهش آهن نیز از دیگر علایم رایج این وضعیت است.

ریزش مو

ریزش مو در کم خونی

آیا شما متوجه شده اید که وقتی زیر آب دوش می روید موهای شما چسبناک هستند؟

اگر موهای شما شروع به رشته رشته شدن ،سست شدن و شروع به ریزش کردند احتمالا دلیلش کم خونی است. اگر شما می خواهید میزان آهن در بدن خود را چک کنید می توانید آزمایش فرتین بدهید، بالی 60_70 ایده آل به نظر می رسد اما اگر موهای شما ریزش دارد ،میزان آهن بدن شما ممکن است حتی کمتر از یک بند انگشت باشد.

شکستگی ناخن ها

شکستن ناخن علائم کم خونی

اگر شما متوجه برجستگی های عمودی بر روی ناخن های خود شدید،شما ممکن است شما ممکن است معده درد اسیدی خفیف داشته باشید، سطوح مطلوب اسید معده برای ایجاد عامل طبیعی ضروری هستند و بدن شما به پروتیین مورد نیاز برای جذب ویتامین B12    نیاز دارد.

اسید معده در جذب آهن تأثیر گذار هستند ، اگر شما متوجه شدید که ناخن های شما از جلو به عقب گود شده است،این شکل محبوب ممکن است نشانه کاهش آهن باشد.

ورم و درد زبان

ورم زبان از علائم کم خونی است

مثل علاقه به خوردن خاک رس ، ورم زبان دلیل مشخصی است که شما نیاز به دیدن دکتر دارید.

سرگیجه

سرگیجه

اگر چه کاهش قند خون به عنوان رایج ترین و اصلی ترین عامل سر گیجه است اما کمبود آهن درر اکثر موارد همراه با دیگر علایم نیز می تواند منجر به سرگیجه افراد شود، اگر شما سرگیجه همراه با چندین علایم دیگر در لیست را تجربه کردید شما ممکن است کم خونی داشته باشید.

سر درد

سردرد از علایم کم خونی است

اگر شما از سردرد و میگرن در طول دوران قاعدگی رنج می برید مطالعات جدید نشان می دهد که کمبود میزان آهن ممکن است دلیل اصلی آن باشد، داروهای روزانه ضد درد که روی 170 نفر از خانم ها آزمایش شد نشان داد که میگرن به طور قابل توجهی در خانم هایی که کمبود آهن دارند در مقایسه با آن هایی که میزان آهن آن ها کنترل شده است رایج تر است.

خستگی مزمن

خستگی مزمن

هر فردی گاهی اوقات خسته می شود،اگر شما در صبح چرت می زنید و با هوشیار بودن در طول جلسات کشمکش دارید نشان دهنده خستگی شماست و ما به سختی دوباره انرزی خود را حفظ می کنیم.

به هر حال ،اگر خستگی شما بیش از 8_12 هفته طول کشید شما ممکن است کن خونی مهلک داشته باشید که نوعی از کم خونی است که ویژگی آن کاهش ویتامین 12 B  و عامل درنی است.

سوزش قلب

سوزش معده

بر خلاف باور عموم، سوزش قلب به دلیل کاهش میزان اسید معده است، کاهش اسید معده شما را مستعد می کند تا افزایش میزان آهن و ویتامین B12   را کاهش دهید و کسانی که داروهای ضد ترشی معده مصرف می کنند قابلیت بیشتری برای جذب مواد معدنی دارند.

مصرف بیش از حد الکل

هر چه قدر شما بیشتر الکل مصرف کنید زودتر میزان ارزشمند ویتامینB   در بدن شما کاهش می یابد و این نشان می دهد که به احتمال زیاد شما قابلیت کم خونی دارید.

مصرف بیش از حد الکل

مصرف الکل

هر چه قدر شما بیشتر الکل مصرف کنید زودتر میزان ارزشمند ویتامینB   در بدن شما کاهش می یابد و این نشان می دهد که به احتمال زیاد شما قابلیت کم خونی دارید.

سفید شدن موها

سفید شدن مو

ملانین همان چیزی است که موهای شما را بعد از تولد رنگی می کند، میزان ملانین در بدن شما با بزرگ شدن کاهش می یابد ، گلبول هایی که ملانین تولید می کنند ملاسینزها نامیده می شوند، به محض اینکه شما بزرگ می شوید کاهش می یابید و باعث می شود که رنگ موهای شما از بین برود و ویتامین B12  برای سلامتی مو لازم است. کاهش مصرف و جذب ویتامین B12   ممکن است باعث شود که موهای شما زودتر از آنچه که شما انتظار دارید سفید شوند.

شما دارید بزرگتر می شوید

علایم پیری در کم خونی

خطر کم خونی به طور قابل توجهی با افزایش سن زیاد می شود، محققان معتقدند که به دلیل کاهش جذب و ویتامینB12   که منجر به تحلیل معده ای می شودیعنی وضعیتی که ماهیچه های معده چروک و ضعیف می شوند

رژیم گیاهی

رژیم گیاهی

اگر شما گیاه خور هستید خطر کم خونی تا 25 درصد افزایش می یابد، اگر شما به دنبال یک رژیم گیاهی هستید شما به احتمال زیاد کم خونی دارید،اگر شما رزیم گیاهی و پگانی مصرف می کنید اطمینان داشته باشید که شما به اندازه کافی ویتامینB12   در رژیم شما بسیار وخیم است.

تپش سریع و نامنظم قلب

تپش نامنظم قلب شما

اگر شما کمبود آهن دارید، فشار بیشتری روی قلب شما می آید تا میزان زیاد خون را پمپاژ می کند تا میزان کم هموگلوبین خون را افزایش دهد و این ممکن است شما را بیشتر در معرض تپش سریع و نامتظم قلب قرار دهد.

قاعدگی طولانی مدت

قاعدگی طولانی

دوران طولانی قاعدگی ماهانه شما و جاری شدن بیش از حد آن،خطر مبتلا شدن به کمبود آهن و کم خونی در شما بیشتر است و شما باید اقدامات زیادی در جهت تنظیم کردن رژیم خود وو افزایش مصرف غذاهای سرشار از آهن انجام دهید تا مطالبه های افزایش یافته را پاسخ دهید.

دوران حاملگی

دوران بارداری

اگر شما حامله هستید، در خطر بالایی از کم خونی قرار دارید، چون جنین به طور قابل توجهی از آهن و ویتامین B12   برای توسعه مرحله جنینی نیاز دارد ، مادر را بیشتر در خطر کم خونی قرار می دهد.

ژنتیک

بیماری ژنتیکی

اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی دارند مثل کم خونی گلبول های قرمز در جایی که شکل هموگلوبین خون را تغیبر می دهد و اندازه گلبول های قرمز خون را تغییر می دهد و آن به شکل ماه نیمه کامل می شود و این ممکن است نشان دهد که شما در خطر کم خونی قرار دارید و این در نسل های آفریقایی دیده شده است , تالاسمی نیز یکی دیگر از بیماری های ارثی خون است در جایی که بدن شما ک شکل غیر عادی از هموگلوبین را به وجود می آورد منجر به بیماری کم خونی گلبول های قرمز خون و کاهش میزان خون می شود.

شما از بیماری های مزمت رنج می برید

بیماری مزمن

اگر شما یک خانواده با سابقه ییماری های مزمن نظیر آرتریت رماتیسم ، دیابت،بیماری کرون یا انواع خاصی ار سرطان دارید، شما خطر قرار گرفتن در معرض کم خونی بیشتری دارید.

شما در مورد علایم بیماری هایتان چه کار می کنید؟

علایم بیماری کم خونی

اگر شما متوجه شدید که برخی یا تمامی علایمی که در زیر آمده است در شما وجود دارد شما باید به دکتر مراجعه کنید، دکتر شما برای تشهیص کم خونی معمولا آزمایشات زیر را میی گیرنند:

این آزمایش ها میزان گلبول های قرمز خون شما و میزان هموگلوبین خون شما را به شما می گویدcBc”

Mcv   این آزمایش شامل یک cBc  و تعیین اندازه گلبول های قرمز خون است، اگر میزان گلبول های قرمز خون شما خیلی کم هستند شما کم خونی ناشی از کمبود آهن دارید و اگر آن ها خیلی زیاد باشند شما کم خونییی مگالوپلاستیک که در نتیجه کاهش میزان ویتامین B12  است دارید.

فریتن، این آزمایش میزان آهن ذخیره شده دربدن شما را اندازه گیری می کند اکر این میزان زیر60_70 باشد به عنوان میزان نا کافی در نظر گرفته می شود و زیر 12 نشان دهنده کمبود است.

ویتامین B12، اگر سطح خون کمتر از 148 pmol     باشد نشان دهنده کمبود است وضعیت خطرناک به عنوان تمرکز 148_221pmol   می باشد.

برخی از دکتران و پزشکان تغذیه به عتوان دیذگاه اصلی معمولا بر روی میزان 600 یا یالاتر هدف گذاری کرده اند، استاندارد طلایی بیان می کند که نقص در ویتامین های B12  متیل مالونیک اسید را افزایش می دهد  .

غذاهایی برای تنظیم کم خونی

غذای مناسب کم خونی

مزایای غذا های سنتی این است که سرشار از غذاهای مغذی که غنی از آهن  و ویتامین B12  و فولیت هستند ، مکمل ها د رمدت کوتاهی می توانند کمک کنند دلیل اصلی تنظیم کم خونی پیدا کردن مخلوط درستی از غذاها برای اینکه به طور منظم در رژیم های خود بگنجانند تا شما بتوانید به سطحی از سلامت بدون مکمل های اضافی برسید، غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت های طبیعی ، گوشت گاو،گوشت گوزن، گوشت آهو،گوشت بره،گوشت خروس،گوشت ماهی و سبزیجات پربرگ شامل اسفناج و کاله مثل ویتامین B12،تمامی گوشت ها،تخم مرغ ها،ماهی و حلزون صدف دار منابع عالی هستند. اکر شما احساس خستگی ،تنبلی و کشمکش در طول مدتی که در بیرون کار می کنید دارید، به برخی یا بسیاری از علایم در این لیست توجه کنید شما باید احتیاط کنید و خودتان را ارزیابی کنید، گذراندن روزهای پر مشغله ،مشاغل پرتنش ،تمرینات شدید و متعادل کردن دوستان و خانواده به اندازه کافی سخت است. بنابراین در مقابل کم خونی مانع قرار دهید تا به سلامت و سلامتی برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *