عطاری آنلاین محلول
سبد خرید

طب سنتی ، طبیب فتاح زاده

طب سنتی با طبیب فتاح زاده

پزشکی سنتی یا طب سنتی در دسته ی پزشکی جایگزین قرار می‌گیرد.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طب سنتی در بسیاری نقاط جهان وجود دارد که از جمله مشهورترین انواع آن می‌توان به طب سنتی چین، گیاه‌درمانی و طب اخلاطی (بکار برده شده در طب سنتی ایرانی – علم مزاج‌شناسی )، شمن‌باوری و آیورودا (بکار برده شده در طب سنتی هندی) اشاره کرد.

در دنیا ۷۵۰ هزار گونه گیاهان دارویی وجود دارد که ۱۰ درصد از این میزان خواص درمانی دارد. سازمان جهانی بهداشت طی ۳۰ سال گذشته‌استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل را در کنار طب جدید در دستور کار خود قرار داده است، ریشه دار بودن در فرهنگ مردم، کل نگر بودن طب سنتی و سهولت دسترسی و ارزان‌تر بودن خدمات طب سنتی از دلایلی است که این سازمان در توسعه و ترویج طب سنتی مد نظر دارد.

مقصود ما از آنچه که امروزه در ایران به عنوان طب سنتی شناخته می‌شود آموزه‌هایی است که ریشهٔ آن را می‌توان در قرن سوم هجری و غالبا در ترجمه‌های عربی از آثار بقراط و جالینوس یافت.

طب سنتی با طبیب فتاح زاده

روش‌های تشخیص در طب سنتی

در طب سنتی چند روش تشخیص وجود دارد. ۱. مزاج‌شناسی – معاینه وضعیت روانی ۲. نبض ۳. بول و براز (ادرار و مدفوع) ۴. عنبیه‌شناسی ۵. زبان‌شناسی ۶. پاندول ۷. بیولوکیشن

طب سنتی نه قادر است بیماری سل را توضیح دهد و نه وقوع آن را پیش‌بینی کند و به عبارتی هیچ معرفت تازه‌ای به دست نمی دهد. این طب تنها پس از مشاهده بیمار مبتلا به زردی است که می گوید طبع بیمار صفرایی بوده اما هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای مبنی بر اینکه صفرایی بودن دقیقا چگونه است به دست نمی دهد. چون علت بروز بیماری را نمی شناسد و از دیگر سو نسبت دادن بروز بیماری سل به بر هم خوردن تعادل اخلاط اربعه حتی از سوی خود طبیبان سنتی غیرعقلانی به نظر می رسد.

چه سوالی دارید ؟ نیاز به مشاوره دارید ؟

ارتباط در تلگرام