روش ها و آموزش ها

درمان تب بالا با چند گیاه دارویی شگفت انگیز

درمان تب

درمان تب بالا با گیاه دارویی

تعداد زیادی از از داروهای گیاهی وجود دارند که تاریخچه طولانی در درمان تب دارند ، همانند ترکیبات گیاهان دارویی سنتی که باب میل بوده و هنگامی که از تب و لرز رنج می برید فواید زیادی دارند.

در رسم کلی نگرانه ، از داروهای گیاهی برای کاهش تب استفاده نمی شود مگر این که برای درمان عفونت یا التهابی که موجب تب شده هم فایده داشته باشند.

بسیاری دیگر از اطبا، تب را به عنوان پاسخ طبیعی بدن به پاتوژن می دانند. دیده شده تب تولید آنتی بادی توسط سیستم ایمنی  را افزایش می دهد و همچنین  زدودن سموم از بدن را زیاد می کند.

تب ها بیشتر از طریق افزایش گردش خون و لنف، آوردن لنفوسیت ها، گلوبولین های ایمنی و دیگر عوامل مبارزه با عفونت با عامل بیماری در بدن مبارزه می کنند.

همچنین تب باعث افزایش حذف سلول های لیز (مرگ سلول با شکستن غشای سلولی ، اغلب توسط مکانیزم های ویروسی یا اسمزی)، سلول های تحلیل رفته و آلوده، توسط کبد، طحال و غدد لنفاوی می شود.

به جز مواردی که تب بسیار بالاست، اگر تب سرکوب شود، فرد فواید سیستم دفاع طبیعی بدن را از دست می دهد، و ممکن است بیماری به طول بیانجامد، بنابراین گیاه شناسان سعی می کنند از گیاهانی استفاده کنند که سیستم ایمنی بدن را پشتیبانی می کند و سایر فرآیندهای پاکسازی بدن را بهبود می بخشد.

عرق آورها  با ترویج عرق ریزی و سمزدایی بدن، به کاهش دمای بدن کمک می کنند. محرک های گردش خون، جریان خون به پوست را افزایش می دهند و تعرق پاکسازی کننده را بهبود می بخشد.

بهبود آورها، (گیاهانی که به وسیله متابولیسم عملکرد بدن را بازسازی می کنند.) ممکن است از طریق یک فعالیت ضد میکروبی ، به وسیله تحریک سیستم ایمنی عمل کنند و به بدن برای خروج سموم کمک کنند .

گیاهانی مانند بید، اسپیره کوهی، ولیک سیاه، توس، کوهاش سیاه و چُپُقه حاوی برخی مشتقات اسید سالیسیلیک هستند و اغلب  آسپیرین گیاهی نامیده می شوند.

در حای که آسپیرین و وابستگان شیمیایی آن با معده ناملایم هستند، سالیسین یافت شده در گیاهان تقریباً به انداره استیل سالسیلیک اسید (آسپیرین) قوی نیست و عملکرد گیاهان در کاهش تب بسیار متفاوت با آسپیرین مصنوعی است. گیاهان مانند آسپیرین می توانند به عنوان مهارکننده التهابی که پروستاگلاندین ها را باعث می شود، عمل کنند؛ اما اغلب آنها با هدف قرار دادن عدم تعادلی که منجر به بروز فزاینده پروستاگلاندین ها می شود، به این نتیجه می رسند.

گیاهان حاوی سالسین (گیاهان مانند آسپیرین) هرگز نباید به عنوان درمان تب برای کودکان و افرادی که به آسپیرین حساسیت دارند، استفاده شود. هنوز تعدادی گیاهان و ترکیبات گیاهی  دیگر وجود دارد که به عنوان درمان طبیعی تب مؤثرند.

اما این مهم است که که تب بالا چک شود، اگر تب به سطح بحرانی رسید به پزشک مراجعه شود. اگرتبی به یه سطح مشخصی برسد، باید سریعاً کنترل شود. تبی که به یک سطح بحرانی برسد یا فراتر از آن برود، به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

گیاهان دارویی برای درمان تب

بید سفید (Salix alba)

برای سالیان متمادی گیاه بید سفید توسط طبیبان چینی مورد استفاده قرار می گرفته است. چای درست شده از پوست گیاه بید شاید بهترین درمان طبیعی شناخته شده برای درد و تب باشد.

یک ترکیب فعال، سالیسیان است که در سال 1830 مشتق گرفته و مبدل به آسپرین، یکی از مشهورترین داروهای مدرن، شد.

طعم تلخ پوست گیاه بیدانه را می توان با دارچین، زنجبیل، بابونه یا هر تعداد از گیاهان دارویی خوش مزه پنهان نمود.

اسپیره کوهی (Filipendula ulmaria)

اسپیره کوهی منبع عالی برای سالیسیان می باشد اگر چه کمتر شناخته شده نسبت به پوست گیاه بیدانه است.

اما درمان عالی برای تب می باشد و برای درد روماتیسم تسکین فراهم می کند. بر خلاف آسپرین، بر معده ملایم بوده و به نظر برخی گیاه دارویی شناسان یکی از بهترین درمان ها برای ناراحتی های گوارشی می باشد.

بومادران (Achillea millefolium)

گیاه بومادران گیاه دارویی استانداردی است که برای افزایش تعرق، حذف سموم و کاهش تب استفاده می گردد. حاوی سالیسیلیک اسید می باشد و با باز کردن منافذ پوست عرق کردن را تحریک می کند.

به عنوان درمانِ گیاهی دارویی برای تب، به خوبی با گل آقطی، نعنا، آذان الحمار، فلفل قرمز و زنجبیل ترکیب می شود.

آقطی سیاه (Sambucus nigra)

گل های درخت آقطی به عنوان درمان طبیعی برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مخصوصاً دم کرده یا خیسانده آن به عنوان درمانی برای تب افزاینده در کودکان مفید است.

گل های آقطی به نظر می آیند که به پروسه تب با شل کردن مویرگ ها، باز کردن منافذ پوست و تسلی دادن احتقان کمک می کنند. گل ها یا توت های آن ممکن است با افزایش تعریق باعث حذف سموم و مانع التهاب غشاهای مخاطی مخصوصاٌ در حلق و بینی شود.

نعناع (Mentha piperita)

نعناع به عنوان درمان تب به صورت گیاهی ارزشمند است. مزایای افزوده در نظر گرفته شدن، به عنوان گیاه دارویی منفعت دار برای سیستم گوارش دارد و داروی عصبی است که اضطراب و تنش را راحت می کند. ممکن است در ترکیب با آقطی، آذان الحمار و بومادران بکار گرفته شود.

زنجبیل (Zingiber officinale)

ریشه زنجبیل معرق (افزاینده تعریق) گیاهی مفیدی است که به عنوان درمان طبیعی برای تب استفاده می شود. محرک طبیعی است برای جریان خون پیرامونی و به خوبی با تعداد دیگری از گیاهان دارویی که برای درمان تب مفید هستند، ترکیب می شود.

آذان الحمار (Eupatorium perfoliatum)

آذان الحمار برای درمان تب، تیر کشیدن ها و درد های مرتبط با آنفلوآنزا استفاده می گردد. به خوبی با بومادران، آقطی، فلفل قرمز یا زنجبیل ترکیب می شود.

ریشه نوع دیگری از گیاهان دارویی از خانواده یوپاتوریم، به نام علف تب بر (یوپاتوریم ماکولاتام)، توسط یک گیاه دارویی شناس قرن 19 برای تحریک تعریق در تب تیفوس به کار گرفته شد.

بابونه گاوی (Tanacetum parthenium)

بابونه گاوی ضد التهاب، گشاد کننده وریدی، آرامبخش، ضد عفونی کننده و از لحاظ گوارشی تلخ است. تاریخچه درازی از استفاده جهت درمان تب، میگرن ها و آرتروز دارد.

سرخار گل (Echinacea Angustifolia; Echinacea pallida; Echinacea purpurea)

سرخار گل یکی از معمولترین درمان های گیاهی برای عفونت و تب می باشد. به عنوان درمان گیاهی ضد ویروسی، ضد میکروبی و محرک ایمنی که قابل استفاده برای تمامی سنین حتی کودکان می باشد، مفید است.

سنبل الطیب (Nepeta cataria)

سنبل الطیب به طور سنتی به عنوان درمانی برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا به کار گرفته می شود که با داشتن کیفیت بالای تعریق آوری برای هر شرایط تب زایی مفید واقع می شود.

اثر آرامبخشی آن روی اعصاب به کیفیت تسکین دهنده آن می افزاید. سنبل الطیب به خوبی با مزه دلنشین نعنا و مریم گلی ترکیب می شود تا درمان گیاهی مطبوعی برای تب شود.

ترجمه شده توسط : عطاری آنلاین محلول 

منبع : fever reduce herbs

لازم  است بدانید که برخی از گیاهان نامبرده شده ، ممکن است در ایران موجود نباشد . اما محصولات یا مکمل هایی که برای درمان تب مناسب می باشد را برای فروش قرار داده ایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *